fbpx

MANGALA OYUNLARI UNESCO DÜNYA SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRAS LİSTESİNDE

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Mangala Oyunları (Türk Mangalası - Köçürme - ve Dokuz Kumalak) Dünya Somut Olmayan Kültürel Miras Litesinde!

İlk kurulduğumuz günden bugüne mangala oyununun hem ülkemizde hem de dünya da tanınırlığının arttırılması için özveri ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. 

Federasyonumuz kurulduğu yıl olan 2015 yılında ilk uluslararası etkinliğine gözlemci olarak Çekya'da katıldı. Çekya'da düzenlenen organizasyona sonra ki yıllarda oyuncular ile ülkemizi temsil ederek katılmaya devam ettik. 2015 yılından bugüne geçen sürede bir çok uluslararası etkinliğe katılımcı olarak veya direkt düzenleyici olarak yer aldık. Azerbaycan, Somali, Pakistan, Kolombiya, Altay Cumhuriyeti, Yakutistan, Kırgızistan, Letonya, Kazakistan, Polonya, Macaristan, Romanya, Türkmenistan, Moğolistan, Somoli, Etiyopya, Gana, Sri-Lanka, Antigua Barbuda, İngiltere, Fransa, Almanya, İsrail, Amerika Birleşik Devletleri, Senegal, Hindistan ve daha bir çok ülkeden oyunculara, eğitmenlere oyunumuzu öğrettik ve ülkelerinde öğretmenleri için takımlar hediye ettik. Bu süreçte bizlerle paylaşılan etkinlik fotoğraflarını da sizlerle paylaştık, paylaşmaya devam ediyoruz. 

Ülkemizde de bir çok uluslararası etkinlik düzenleyerek bir çok ilke imza attık. Bunlardan en önemlisi 2019 yılında düzenlediğimiz 1. Dünya Mangala Şampiyonası oldu. 2020 yılında daha etkin bir yıl planlarken ne yazık ki tüm dünyası etkisi altına altına korona virüs salgını ile tüm etkinliklerimiz halen durmuş durumda.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen bu yılı Mangala Oyunu açısından güzel tamamlamamızı, geleceğe daha umutla bakmamızı sağlayacak ve yaptığımız çalışmaların yerini bulduğunu gösteren bir gelişme ile bitiriyoruz. Mangala, insanlığın ortak mirası olarak UNESCO tarafından tescil edildi ve UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine kaydedildi. 

Bu gelişme ile oyunun geleceğine dair umutlarımız daha da güçlendi ve çalışmalarımızdaki azmimizi arttırdı. Biz Mangala Federasyonu olarak insanlığın ortak mirası olan oyunumuzu daha fazla kişiye ulaştırmak için her koşulda daha azimli çalışmaya ve "#heryaşta, #heryerde ve #herzaman #Mangala" demeye devam edeceğiz. 

 

 

Okunma 18423 defa