Script support IE Browser

Federasyonumuz 2015 Mayıs ayında ülkemizin çeşitli şehirlerinde faaliyet gösteren derneklerin bir araya gelmesiyle kuruldu. 

Federasyonumuzun kuruluş amacı mangala oyununun gelecek nesillere en doğru şekilde aktarılmasına katkı sağlamak, gerekli çalışmaları yaparak mangalayı bir oyun olmaktan çıkararak zeka sporu olmasını sağlamaktır. 

Yukarıda belirttiğimiz amaçlar doğrultusunda Federasyonumuz gerekli çalışmaları yürütmektedir. Bu bağlamda Federasyonumuzu ve ülkemizi temsilen Federasyon Başkanımız Rauf ÖZGEN Çek Cumhuriyeti'nde düzenlenen Czech Open 2015 etkinliğine katılmış ve burada diğer ülkelerin temsilcileri ile bir araya gelerek bazı temaslarda bulunmuştur. Temmuz ayında Pardubice şehrinde gerçekleşen bu toplantıda Uluslararası Mankala Oyunları Federasyonu'nun kurulması Federasyon Başkanımız Rauf ÖZGEN tarafından teklif edilmiştir. Başkanımızın teklifi diğer ülke temsilcileri tarafından olumlu karşılanmış ve uluslararası federasyonun kurulması kararı alınmıştır. Dünya'da oynanan değişik varyasyonları bir çatı altında toplayarak eşgüdüm halinde mankala oyunlarının, dolayısıyla Mangala (Türk Mankalası)'nın tüm Dünya'da yayılmasını sağlayacak uluslararası mankala oyunları federasyonunun kuruluşu ile ilgili işlemleri yürütme sorumluluğu Federasyon Başkanımız Rauf ÖZGEN'e ve Federasyonumuza teslim edilmiştir. 

Teknolojinin ve çevrimiçi dünyanın etkilerini giderek arttırdığı günümüzde Mangala gibi zeka oyunları ve sporlarının gelişmesi, yaygınlaşması ve yaşatılabilmesi için özellikle bu oyunlara ve sporlara gönül vermiş kişilerin varlığı ve bu kişilerin birlikte çalışmalar yürütmesi hayati önem taşımaktadır. Bu sebeple tüm Mangala severleri Federasyonumuz çatısı altında birleşmeye davet ediyoruz.